Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Gyermekgyógyászat Tudományos és továbbképzési szaklap

A Gyermekgyógyászat a Magyar Gyermekorvosok Társaságának nagy múltú, hagyományokkal rendelkező tekintélyes országos folyóirata. A lap magas minőségét és a gyermekorvosok körében való elfogadottságát a neves szerzői és szerkesztő gárda garantálja, amely vezető hazai gyermekgyógyász szaktekintélyekből áll. A lapban megjelenő tartalom gerincét az eredeti közlemények jelentik. A hazai gyermekorvosok körében iránymutató és mértékadó szakmai lap. Megjelenik: Kéthavonta ISSN: 0017-5900 Célcsoport: a Magyar Gyermekorvosok Társaságának tagjai, kórházak, klinikák orvosai

Példányszám: 3.000

A Gyermekgyógyászat lapszámot - nyomtatott formában – minden tagunknak kipostázzuk, akinek rendezett a tagdíja és akik hozzájárult személyes adatai kezeléséhez az MGYT weboldalán.

Kérjük, hogy a Szerzői útmutató pontos betartása után a kéziratot Dr. Vincze Juditnak címezzék, e-mail: vincze.judit@ext.semmelweis.hu

A Gyermekgyógyászat folyóirat 8 pontos kredittel rendelkezik, tehát már 8 gyermekgyógyászati kreditpontban is részesülnek folyóiratban megjelenő teszteket helyesen kitöltők. Ehhez legalább 5 lapszám tesztjét szükséges kitölteni és összességében a kérdések minimum 70%-ára helyesen kell válaszolni.






SZERZŐI ÚTMUTATÓ >>

Lapszám választó
  • Tartalom
  • ARC-CSÓK - Madácsy professzorral beszélget Veres Gábor

    Ennek a rovatnak az ötletét az adta, amikor a 70-es évek végén ott álltunk a TV előtt és néztük, amint Nagy László ezüstös hajjal szavalja versét: a „Ki viszi át a szerelmet a túlsó partra”. Majd a végén, mikor a riporter megkérdezte a költőt, mit üzen az ifjúságnak 100 év múlva, ha megnézik a műsort, azt felelte: „Ha lesz emberi arcuk egyáltalán, akkor csókolom őket”. Erre gondolva indítottuk ezt a sorozatot, ahol a hazai gyermekgyógyászat prominens személyiségeinek teszünk föl néhány kérdést.

  • Kovács László professzor úr emlékére!
  • Búcsúzunk, Dr. Stéger Gabriella!

    2017. október 7-én örökre eltávozott barátunk, kollégánk, sok száz asztmás gyermek szeretett „doktornénije”, dr. Stéger Gabriella.

  • Mercurochrom okozta kontaktdermatitis

    Fathi Khaled dr., Harangi Ferenc dr.

  • Jelek a mellkasröntgenfelvételen

    Seszták Tímea dr., Várkonyi Ildikó dr., Nyitrai Anna dr.

    Rovatunkban a leletekben gyakran használt „jelekre” szeretnénk felhívni a figyelmet. A leletek fogalmazásában, értékelésében elengedhetetlen egymás kifejezéseinek pontos értelmezése. A radiológusok régóta használják egy-egy kép-jelenség meghatározására a „jel” definíciót, a röntgenben használtak jelentős része széles körben ismert, de az újabb modalitásokkal (CT, MR, ultrahang) észlelt eltérések rövid leírása nem feltétlenül értelmezhetők a klinikusok számára. Reméljük a rövid, jellemző képpel, néhány szóval kiegészített bemutatások felkeltik az olvasó érdeklődését, tetszését.

  • Azathioprin (Imuran) alkalmazása gyermekkorban

    Prehoda Bence, Veres Gábor dr.

    Az azathioprin egy purinantagonista immunszuppresszáns szer. Elterjedt a gyermekkori immunmediálta kórképek kezelésében. Alkalmazása nagy körültekintést igényel, mert a betegek reakciója a terápiára nagy variabilitást mutat. A gyógyszerre adott válasz előrejelzésére alkalmas a TPMT aktivitás tesztelése. A potenciális csontvelő- és májkárosító hatása miatt állandó monitorozást igényelnek a kezeltek. Az azathioprin (AZA) a 6-merkaptopurin (6-MP) előalakja, purinantagonista hatású immunszuppresszáns. Használata kevesebb mellékhatással jár, mint az aktív metabolité, ezért jobban elterjedt (1). Gyermekkori autoimmun és immunmediálta kórképekben alkalmazható: • Autoimmun hepatitis. • Gyulladásos bélbetegségek (IBD). • Immunmediálta trombocitopénia (ITP). • Juvenilis idiopathias arthritis és az ahhoz asszociált uveitis. • Enyhe lupus nephritis. • Juvenilis myasthenia gravis. • Szervtranszplantáció után.

  • Súlyos bélmotilitászavar hátterében felfedezett ganglioneuroblastoma

    Pap Krisztina dr., Garami Miklós dr., Kovács Márta dr.

  • Versenyfutás az idővel – Colitis ulcerosa ritka, szövődményes esete

    Szalbot Orsolya dr., Hercsuth Magdolna dr., Vona Andrea dr., Lestár Béla dr., Rudas Gábor dr., Czelecz Judit dr.

  • SHOX gén vizsgálatának jelentősége a gyermekgyógyászati praxisban

    Patócs Attila dr.

    A Short stature homeobox-containing (SHOX) gén izolált haploinszufficienciája az alacsonynövést eredményező monogénes elváltozások egyik leggyakoribb oka. A gén heterozigóta eltéréséhez kapcsolódó klinikai manifesztációk súlyossága eltérő: az idiopathiás alacsonynövéstől, a Leri–Weill-dyschondrosteosis és Langerdysplasiáig terjed. A Turner-szindrómában kialakuló csontrendszeri elváltozások szintén a SHOX hiányához kapcsolódnak. Több mint két évtizedes kutatási eredmények megerősítik, hogy a SHOX, mint egy univerzális transzkripciós faktor integrálja a csontrendszer fejlődéséhez és a növekedéshez kapcsolódó jelátviteli utakat. A génről átíródó hírvivő ribonukleotid és a transzlálódó fehérje mennyiségének expressziója szigorú szabályozás alatt áll. A SHOX deficiencia klinikai megjelenése nemi eltérést mutat, a lányokban súlyosabb klinikai kép jelentkezik. Jelen összefoglaló célja összefoglalni a SHOX deficiencia diagnózisához vezető klinikai eltéréseket, valamint irodalmi adatok alapján összegezni a SHOX deficiencia talaján kialakuló patomechanizmusokat.

  • Természetes császármetszés Magyarországon a Honvédkórház gyakorlatában

    Bodrogi Eszter dr., Sztahovits Petra dr., Spánik Gábor dr., Csalló Lívia, Kun Gáborné, Nádor Csaba dr.

    A császármetszés negatív hatásai a korai, a 6 hónapos korig tartó kizárólagos, illetve bármilyen arányú szoptatásra régóta ismertek, az anyatej hiánya pedig számos későbbi problémához vezet. Ez, a császármetszés után gyakrabban előforduló kötődési és pszichés zavarokkal együtt mára aggasztó világegészségügyi problémává vált. A negatív hatások elsősorban a megzavart korai bőr-bőr kontaktussal és a sokszor csalódásként megélt szülésélménnyel hozhatók összefüggésbe. Ezt felismerve világszerte fellépett az igény, hogy hogyan lehet a műtőben megteremteni a pozitív szülésélményt, a családot a megszületés aktív részesévé tenni, és elkezdeni az azonnali, zavartalan bőr-bőr kontaktust. Intézetünkben 2015 óta végzünk természetes császármetszéseket. Tapasztalataink szerint az elektív császármetszések esetében a „természetes” hozzáállás nem igényel plusz időt, biztonságos, nem jár extra szövődményekkel. Egyértelműen pozitív hatása van a szülői megelégedettségre, és a korai szoptatás sikerére. A gyakorlat elterjesztésében kulcskérdés az együttműködő személyzet. Célszerű a műtőben végzett tevékenységeket elemezni, és a műtő sterilitási és egyéb működési feltételeit figyelembe véve átalakítani, a változtatásokat írásban rögzíteni. Fontos a jövendő szülők megfelelő felkészítése, a műtőben jelenlévő multidiszciplináris csapattagok motiválása és oktatása.

  • Homológ spongiosaplasztikával kezelt gyermekkori jóindulatú csonttumoros vagy csontcystás betegek középtávú nyomonkövetésének eredményei

    Molnár Klára dr., Csönge Lajos dr., Farkas András dr.

    A gyermekkori jóindulatú csontfolyamatok (tumorszerű csontelváltozások) hagyományos kezelési módja az elváltozás radikális kikaparása és a visszahagyott csontüreg homológ csonttal végzett feltöltése (spongiosaplasztikája). Vizsgálatunk célja, a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinika Sebészeti Osztályán 2006 januárja és 2011 decembere között jóindulatú csont tumor miatt homológ spongiosaplasztikán átesett 11 gyermek kezelési eredményeinek áttekintetése volt. Betegek és módszer: Az elváltozásokra 10 esetben trauma, 1 esetben időszakosan jelentkező csontfájdalom miatt végzett radiológiai vizsgálat során derült fény. A műtéten átesett 11 betegből az után követés során (átlag 70,8 hónap) 7 betegnél a röntgenfelvétel teljes átépülést, 3 betegnél a csontcysta kiújulását mutatta, melyek közül 2 esetben az ismételt műtéti beavatkozás gyógyuláshoz vezetett. Következtetés: Középtávú vizsgálataink eredménye alapján a gyermekkori jóindulatú csonttumorok homológ spongiosával való kezelése eredményesnek, biztonságosnak és költséghatékonynak bizonyul.

  • Serdülőkori mentális egészségfejlesztő program a középiskolákban: a YAM program bemutatása

    Balázs Judit dr.

    A gyermekkorban jelentkező pszichés zavarok a fejlődés számos területére hatással vannak. Munkánk célja egy iskolai környezetben megvalósuló, univerzális, serdülő mentális egészség fejlesztő program bemutatása. Módszer. A „Serdülőkori mentális egészségfejlesztő programot” (YAM) a „Fiatalok életének megmentése és szerepvállalásuk / önállóságuk növelése Európában” című randomizált, kontrolált, 12395 európai (1009 magyar) 14-16 éves fiatal bevonásával történő vizsgálat során validáltuk, adaptáltuk. Eredmények. A YAM program mellett szignifikáns csökkenés mutatkozott a fiataloknál a 12 hónapos utánkövetéskor az öngyilkos magatartás előfordulási gyakoriságában a kontroll karhoz képest. Következtetések. Ajánljuk a YAM program bevezetését a hazai iskolákba mentális egészségfejlesztésre.

  • Regulációs zavarok a gyermekorvosi gyakorlatban

    Tóth Fanni dr., , Scheuring Noémi dr., Varga Ágnes dr., Szamosújvári Judit dr., Szabó László dr.

    A csecsemő- és kisdedkor viselkedésszabályozási nehézségeit, pszichés, illetve pszichoszomatikus problémáit regulációs zavaroknak nevezzük. Esetismertetések. Az első esetben a 4 hónapos csecsemő akut etetési nehézség, exsiccatio veszélye miatt került osztályunkra. A részletes anamnézis felvétel során derült fény arra, hogy a táplálás kezdetektől nehézségbe ütközött, emellett a csecsemő másfél hónapos kora óta recidív stomatitissel is küzdöttek. A második esetben a háromhetes újszülöttet aluszékonyság miatt vettük fel kórházunkba, aminek hátterében organikus eltérést nem igazoltunk. Osztályos megfigyelésünk során észleltük az alvások felületes szakaszában az alsó és felső végtag rándulásait. Következtetések. A regulációs zavarok tüneteivel gyakran a gyermekorvos találkozik elsők között, így fontosnak tartjuk ezek felismerését. A komplex kezelés megtervezése és megvalósítása az organikus kivizsgálással összehangolva team munkában tűnik hatékonynak.

  • Cystás fibrosishoz társult diabetes vagy mégsem?

    Dósa Magdolna dr., , Gyurkovits Kálmán dr., Tóth Beáta dr., Kollár-Bíró Beáta

    Közleményünkben egy 5 hónaposan diagnosztizált cystás fibrosisos gyermek esetét ismertetjük, akinél 6 éves korban diabetes mellitusra jellemző tünetek jelentkeztek. Mivel a cystás fibrosis leggyakoribb társbetegsége a hozzá társuló diabetes, betegünknél elsőként ez a diagnózis merült fel. A gyermek fiatal életkora, az inzulinigény gyors növekedése és a további laboratóriumi eredmények azonban inkább 1-es típusú cukorbetegségre utaltak. Munkánkban a nemzetközi irányelvek alapján összefoglaljuk a gyermekkorban ritkán jelentkező cystás fibrosishoz társult diabetes klinikai jellemzőit, diagnosztikáját, differenciáldiagnosztikáját és terápiáját hangsúlyozva a korai szűrővizsgálatok fontosságát. Esetünket a ritka kórforma és a diagnosztikus nehézség miatt tartottuk közlésre érdemesnek.

  • Enyhe koponyasérülést követő akut epiduralis vérzés csecsemőkorban

    Farkas László dr., Oroszlán György dr., Dávid Éva dr., Grasselly Magdolna dr., Sinkó Gabriella dr., Lorencz Péter dr., Szabó József dr., Kálovits Ferenc dr., Antal Dániel dr.

    Bevezetés: Csecsemőkorban az epiduralis haematoma felismerése az életkori sajátosságok miatt gyakran nehéz. Ritka kivételtől eltekintve sürgős műtéti megoldást igénylő életveszélyes kórkép. Esetismertetés: 10 hónapos fiúgyermeket vettünk fel osztályunkra két nappal minor koponyatraumát követően jelentkező bágyadtsággal, enyhe bal oldali periorbitalis ödémával, hányással. Egyéb neurológiai kórjel nem volt. A fokozódó bágyadtság miatt készült koponya CT vizsgálat epiduralis haematomát igazolt. Következtetések: Csecsemőkorban fokozódó bágyadtság esetén még napokkal a koponyatrauma után is – egyéb kórok (pl. intoxikáció, infekció) kizárásával – gondolni kell központi idegrendszeri sérülésre. A hosszú tünetmentesség hátterében kisméretű ér sérülése és a csecsemőkori neuroanatómiai sajátosságok állhatnak.

  • Münchausen-szindróma by proxy

    Bazsó Dóra dr., Móritz Márta, Kaczvinszky Emília dr., Vetró Ágnes dr., Oroszlán György dr.

    A Münchausen szindróma by proxy (MSbP) a gyermek fizikai bántalmazásának egy szokatlan formája. Akkor beszélünk róla, amikor egy felnőtt gondviselő (többnyire az anya) a reá bízott gyermekről betegségtüneteket talál ki, vagy betegséget okoz neki, hogy felhívja az egészségügyi személyzet, vagy mások figyelmét a gyermekre, illetve önmaga semmilyen áldozattól vissza nem riadó mártíromságára. Ennek érdekében gyakran gyógyszert, vegyszert, fertőző ágenst is használ, laboratóriumba küldött anyagot változtat meg, néha rendszeresen bántalmazza a gyermeket, bár ez számára másodlagos előnyökkel (pl. emelt összegű családi pótlék) nem jár. Rendkívül változatos tünetek jelenhetnek meg, és mivel a bántalmazó szülő nagyon aggódónak és lelkiismeretesnek tűnik, komoly diagnosztikai problémát okoz a klinikusok számára. Egy MSbP eset felderítésében nagyon fontos a multidiszciplináris együttműködés, korábbi kezelő intézményekkel történő kapcsolatfelvétel. Felismerése rendkívül nehéz, mivel a bántalmazó szülő, ha elveszti az egészségügyi személyzetbe vetett hitét, más intézménybe viszi gyermekét. A hazai szakirodalomban csak limitált számban van az MSbP-ről közlemény, ezért is tartjuk fontosnak esetünk bemutatását.

  • Kongresszusi beszámoló, Pediatric Gastroenterology Summer School, Duna-Delta, 2017
  • Beszámoló a Nemzetközi Szociálpediátriai Társaság (International Society for Social Pediatrics and Child Health) Budapesten rendezett konferenciájáról

    Kovács Zsuzsanna dr.

  • Beszámoló a XVI. Nemzetközi Gyermektüdőgyógyászati Kongresszusról

    Gács Éva dr.

  • Ég és Föld között - A Biblia a magyar képzőművészetben

    Szalay Ágnes

MGYT tagdíj összege 2022-től:

  • Nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát nem vállalnak: 3.000.- Ft/év
  • Nem nyugdíjasoknak és azon nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát vállalnak: 10.000.- Ft/év
Bankkártyák
simplepay
11743002-20087922
Tovább

HIRDETÉSEK

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30