A szakképzett ápolók tudása nélkül nem tudnánk működtetni a betegek gyógyítása során használt modern technológiákat, endoszkópokat, monitorokat, pumpákat, lélegeztető gépeket, műtüdőt, művesét, műtéti robotokat és eszközöket stb. Az ápolók a gyógyításban hű szövetségesei az orvosoknak, olyan biztos bázisok, akikre minden körülmények között számíthatunk. Az életük a hivatásuk. Az ápolók odaadó munkája szükséges a betegek táplálásához, gyógyszereléséhez, ápolásához is.
Ugyanakkor semmilyen technológia nem tudja helyettesíteni az ápolói gondoskodást, emberséget, kedvességet, azt a szeretető odafigyelést, amivel ápolóink a beteg gyermekek felé fordulnak.
Köszönjük az ország valamennyi csecsemő- és gyermekápolójának, hogy a tevékenységünk központjában a beteg gyermek áll, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a család-, baba- és gyermekbarát ellátásra, hogy tradicionálisan nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden gyermek esetében a legkevesebb fájdalommal, a leggyorsabban és magas szinten tudjunk gyógyítani.
Hálásak vagyunk áldozatos munkájukért. Ők azok, akik több műszakban, nap mint nap fáradhatatlanul végzik feladataikat, és a nehéz pillanatokban is a legnagyobb szakértelemmel, tudással, emberséggel, odaadással dolgoznak.
Jól tudjuk, hogy az ápolás nem csupán hivatás, hanem elköteleződés, generációkon átívelő örökség, egy olyan életre szóló küldetés, amelyben a gondoskodás, az emberség és a kitartás minden nap új értelmet nyer.
Csecsemő- és gyermekápolóink őrzik Professzor Dr. Heim Pál gyermekorvos szellemiségét is, aki a Heim-nővérek képzése révén egyik úttörője volt a magyar ápoló képzésnek, mindeközben generációról generációra tovább örökítik Kossuth Zsuzsanna, a modern magyar ápolás megteremtőjének hagyatékát is: mert a hétköznapok hőseiként újra és újra hidat építenek a beteg gyermekek és a gyógyulás reménye között, mert a teljes gyermekről, annak testéről, lelkéről egyaránt gondoskodni tudnak, és mert minden helyzetben biztos támaszai a legkiszolgáltatottabbaknak.
Csecsemő- és gyermekápolóink kezében ott van a biztonság ígérete – az a tudat, hogy vigyázzák a gyermekeket és tudják, hogy nincsennek egyedül a gyógyulás útján. Ez a bizalom hatalmas felelősség, de egyben az ápolás egyik legnagyobb ajándéka is. Nincs nagyobb megtiszteltetés, mint amikor valaki ránk meri bízni beteg gyermekét – és erre a bizalomra mi minden pillanatban méltóak vagyunk.
Magyarországon 2014 óta ünneplik hivatalosan a Magyar Ápolók Napját minden év február 19-én, Kossuth Zsuzsanna (1817-1854), hazánk első országos főápolója születésnapján. Ő volt az, aki testvére, Kossuth Lajos felkérésére – az Országos Főápolói Hivatal létrehozása után – 1849-ben átvette a tábori kórházak ápolásfelügyeletét. Több mint 72 tábori kórház felállításához nyújtott segítséget. Munkásságával elindult a hazai ápolás fejlődése, korát megelőzve fektette le az ápolói hivatás alapjait. Az ünnepnap célja, hogy felhívja a figyelmet Kossuth Zsuzsanna szellemi örökségére és az ápolók elismerésére.
Megköszönve odaadó munkájukat köszöntjük ezen a napon az ország valamennyi ápolóját, kiemelten a csecsemő- és gyermekápolókat és kívánjuk, hogy szakértelmükkel és szerető gondoskodásukkal továbbra is segítsék a beteg emberek gyógyulását hazánkban.
Dr. Nagy Anikó elnök
Magyar Gyermekorvosok Társasága
a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa
Budapest, 2025. február 19.