Új fejezet kezdődik a Dél-alföldi Régió koraszülött-ellátásában, március elsejétől a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ és az e célra alapított Partiscum Koraszülött Mentő Alapítvány veszi át a koraszülöttmentést a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítványtól.
A Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány immáron 30 éve szállítja a Dél-alföldi Régióból, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Mezőtúr térségéből az életveszélyben lévő újszülötteket és koraszülötteket a régió újszülötteket ellátó központjaiba a szegedi, kecskeméti és a gyulai Perinatális Intenzív Centrumokba.

(Fotó: SZTEInfó)
Az Alapítványt Pintér Sándor gyermekorvos, egyetemi professzor, a magyarországi koraszülöttmentés egyik legkiemelkedőbb szereplője álmodta meg és hozta létre, aki áldozatos munkájával mindig a legkisebbek megmentésén dolgozott. Elhivatottságának köszönhetően 2020-ig az Alapítvány a dél-magyarországi régióban több mint 25 000 csecsemő életét mentette meg. Sőt, a legendás orvos nemcsak az Alapítvány kuratóriumi elnökeként teremtette meg a koraszülöttmentés alapjait, de 80 éves koráig maga is rendszeresen részt vett az életmentő munkában, mentőautón dolgozva.
Ez a misszió, a legkisebb életek megmentéséért folytatott küzdelem, 2025. március elsejétől az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ égisze alatt folytatódik. Az Egyetem nagyobb szerepvállalása biztosíték arra, hogy a legkiszolgáltatottabb csecsemőket a legstabilabb háttérrel lehessen ellátni. A közös munkaszervezésnek köszönhetően a neonatológiai osztályos ellátás és a mentési feladatok még összehangoltabbá válnak. Az Egyetem a koraszülött-ellátás szakorvosi és szakdolgozói képzésére is nagy hangsúlyt fektet, biztosítva a Régió szakember-ellátottságát.

(Fotó: SZTEInfó)
A Dél-Alföld egész területén összesen három mentőautó látja el a koraszülöttmentést. Szegedről kettő, Gyuláról egy mentőautóval végzik a szolgálatot, egymással szoros együttműködésben. A szegedi mentőket a napokban korszerű, csúcstechnológiás eszközökkel szerelte fel az Egyetem, kiemelendő a Dräger transzportinkubátor és a Stryker mentőhordágy. Ezek mellett a mentéshez szükséges legmodernebb orvostechnikai eszközök, lélegeztetőgépek, páciensmegfigyelő monitorok, infúziós pumpák, váladékszívók, vérgáz-analizáló készülékek, hordozható ultrahangok, önmelegítő matracok és a biztonságos szállítást nyújtó újszülött vákuumrögzítő rendszerek is rendelkezésre állnak. A Szegedi Tudományegyetem célja, hogy a koraszülöttmentés a legmagasabb szakmai színvonalon történjen, növelve ezzel a legkisebb betegek esélyeit a sikeres gyógyulásra.
(Forrás és kiemelt kép: SZTEInfó)