Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Gyermekgyógyászat
Tudományos és továbbképzési szaklap

 
A Gyermekgyógyászat a Magyar Gyermekorvosok Társaságának nagy múltú, hagyományokkal rendelkező tekintélyes országos folyóirata. A lap magas minőségét és a gyermekorvosok körében való elfogadottságát a neves szerzői és szerkesztő gárda garantálja, amely vezető hazai gyermekgyógyász szaktekintélyekből áll. A lapban megjelenő tartalom gerincét az eredeti közlemények jelentik. A hazai gyermekorvosok körében iránymutató és mértékadó szakmai lap.

Megjelenik: Kéthavonta
ISSN: 0017-5900
Célcsoport: a Magyar Gyermekorvosok Társaságának tagjai, kórházak, klinikák orvosai
Példányszám: 3.000

A Gyermekgyógyászat lapszámot - nyomtatott formában – minden tagunknak kipostázzuk, akinek rendezett a tagdíja és akik hozzájárult személyes adatai kezeléséhez az MGYT weboldalán.

2014. januártól a Gyermekgyógyászat folyóiratot új kiadó, a Semmelweis Kiadó jelenteti meg. Ennek megfelelően a kéziratok leadásának módja is megváltozott.

Kérjük, hogy a Szerzői útmutató pontos betartása után a kéziratot Dr. Vincze Juditnak címezzék, e-mail: vincze.judit@kiado.semmelweis-univ.hu


A Gyermekgyógyászat folyóirat 8 pontos kredittel rendelkezik, tehát már 8 gyermekgyógyászati kreditpontban is részesülnek folyóiratban megjelenő teszteket helyesen kitöltők.
Ehhez legalább 5 lapszám tesztjét szükséges kitölteni és összességében a kérdések minimum 70%-ára helyesen kell válaszolni.

SZERZŐI ÚTMUTATÓ >>



Keresés a folyóiratokban
 
Keresés (kulcsszavakban, szerzők szerint és cikk szövegben)

    

 
Tartalomjegyzék

In memoriam Dr. Román Ferenc (1939-2015)

ARC-CSÓK Hirschberg Jenő professzor úrral beszélget Veres Gábor
Ennek a rovatnak az ötletét az adta, amikor a 70-es évek végén ott álltunk a TV előtt és néztük, amint Nagy László ezüstös hajjal szavalja versét: a „Ki viszi át a szerelmet a túlsó partra”. Majd a végén, mikor a riporter megkérdezte a költőt, mit üzen az ifjúságnak 100 év múlva, ha megnézik a műsort, azt felelte:
„Ha lesz emberi arcuk egyáltalán, akkor csókolom őket”. Erre gondolva indítjuk ezt a sorozatot, ahol a hazai gyermekgyógyászat prominens személyiségeinek teszünk föl néhány kérdést.

Személyre szabott gyógyítás gyermekkorban – a genomika tükrében
Szerző(k): Szepesváry Eszter dr., , Németh György dr.
A közleményben a századforduló genomikai ismereteinek tükrében közelítjük meg a személyre szabott gyógyítás iránti igényt, és annak elvét. Az egyén genetikai információjának a klinikai döntéshozatalba történő integrálása
révén lehetőség nyílik hatékony és biztonságos terápia alkalmazására. Ezen szemléletmód a gyermekgyógyászatban is nagy jelentőségű, de a gyermekkorban használható eljárások klinikai vizsgálatokkal történő validálása nehéz, ugyanakkor a felnőttkori adatok gyermekekre történő adaptációja is csak speciális szempontok mérlegelése mellett lehetséges. A limitációk ellenére a személyre szabott gyógyításban rejlő lehetőség ebben az életkorban is nagy – a lehetséges alkalmazás főbb irányvonalait a gyermekkardiológia területéről vett példákkal szemléltetjük.

Numil Hungary Kft. beadványa az MGYT Evidencia Bizottsághoz

A Wilson-kór diagnosztikai útvesztői English
Szerző(k): Tóth Gergely dr. , A.S. Knisely dr., Szőnyi László dr., Pajor László dr.

Az EEG vizsgálatok során alkalmazott aktivációs English
Szerző(k): Hollódy Katalin dr.
Az EEG-vizsgálatok az esetek többségében interictalis jellegűek, vagyis a vizsgálat alatt rohamot nem produkáló gyermeknél készülnek. Az ictalis
felvétel, főleg, ha szinkron videofelvétellel együtt történik, lehetőséget ad a rohamok indulásának, kiterjedésének, lezajlásának részletes elemzésére.
A „roham-EEG” elősegítheti diagnosztikus és terápiás döntésünket. A long-term EEG a rutin-EEG vizsgálatnál hosszabb, több órás vagy több napos
folyamatos felvételt jelent.

Gyermekgyógyászati MR-vizsgálatok – egy új korszak English
Szerző(k): Varga Edit dr.
A mágneses rezonanciás vizsgálat (MRI) egy ionizáló sugárzástól mentes képalkotó eljárás, amely mára nélkülözhetetlenné vált a gyermekgyógyászati
diagnosztika és a betegkövetés területén. Természetesen szem előtt kell tartanunk azt a tényt, hogy az MR-vizsgálat, néhány kórképtől eltekintve
(pl. akut neurológiai kórképek), döntően másodvonalbeli modalitás. Gyermekkorban az elsőként választandó vizsgálómódszerek továbbra is az ultrahang és/vagy a hagyományos radiográfia, és bizonyos esetekben nincs is szükség további képalkotásra.

Amikor a hasmenés oka a mellkasban van English
Szerző(k): Gaál Diána dr., Garami Miklós dr., Micsik Tamás dr., Zalatnai Attila dr., Kovács Márta dr.
A 3 éves kisfiú krónikus hasmenés kivizsgálása miatt került felvételre osztályunkra. Időre, 3580 g súllyal született. Perinatalis anamnézise negatív
volt, pszichomotoros fejlődése eltérés nélkül zajlott. Panaszai 2 éves korában kezdődtek, napi 5-6 híg, bűzös, vizes jellegű székletürítéssel, haspuffadással,
alkalmanként előforduló nagyfokú izzadással.

Methaemoglobinaemia – Egy el nem tűnő kórkép
Szerző(k): Szamosújvári Judit dr., Karoliny Anna dr., Almássy Zsuzsanna dr.
Egy cyanoticus csecsemő sürgősségi ellátása során néhány perc áll rendelkezésünkre a súlyos állapothoz vezető ok felismerésére: a leggyakoribb
cardialis, pulmonalis és idegrendszeri okok mellett ritkán a methemoglobinszint kóros emelkedése okozza a tüneteket.

D-vitaminnal dúsított gyermekitallal biztosítható a napi D-vitamin-szükséglet
Szerző(k): Szabó András dr.
25 éve ismert, hogy a D-vitamin aktív formája kulcsszerepet játszik a sejtmagban zajló regulációs folyamatokban (1). Az ezt követő két évtized kutatásainak egyik fő iránya az volt, hogy vizsgálták azokat a betegségeket, melyek előfordulása jelentősen megnő D-vitamin-hiányban.

Az alacsony fehérjebevitel szerepe English
Szerző(k): Dezsőfi Antal dr.
Az elmúlt évtizedekben az obesitas előfordulása rendkívül gyorsan növekszik. Ez sajnos a túlsúlyhoz társuló betegségek – mint pl. a 2-es típusú diabates mellitus – számának növekedését is magával vonja. A kövérség és a társuló betegségek nemcsak az érintettek életét nehezítik meg, hanem jelentős terhet rónak a társadalomra és az egészségügyi ellátó rendszerre is. A felnőttkori megelőző intézkedések hatékonysága kétes, a kora gyermekkori prevenció eredményei sokkal bíztatóbbak.

Autoimmun hepatitis, autoantitestek nélkül?
Szerző(k): M. Tóth Melinda dr., Gulácsy Vera dr., Szőnyi László dr.
Az autoimmun hepatitis ritka, progresszív, krónikus májbetegség, amely kivételesen kezdődhet kisgyermekkorban.
Két típusát az autoantitestek alapján különítjük el. Mindkét típus jól reagál immunszuppresszív kezelésre.
Végállapotú cirrhosis vagy fulminans májelégtelenség esetén a májtranszplantáció az egyetlen kezelési lehetőség.
A négyéves leány akut hepatitise hátterében vírusinfekció, gyógyszer-toxicitás, öröklődő anyagcsere-betegség, keringési zavar nem volt igazolható. A gyors progresszió miatt, bár autoantitestet nem sikerült kimutatni, rednisolonkezelést
kezdtünk. Laboratóriumi értékei, általános állapota gyorsan javult. Az alkalmazott terápia mellett mind laboratóriumi, mind klinikai remisszióba került. Betegségét autoimmun hepatitisnek tartjuk.

Renalis tubularis acidosis előrehaladott rachitisszel, nephrocalcinosissal
Szerző(k): Kósik Nándor dr.,, Szabó László dr., Bolyos Aranka dr., Bajusz Ilona dr., Fodor Krisztina dr.
Egy öt hónapos csecsemőnél súlyos, intenzív osztályos kezelést is igénylő metabolikus acidosis alakult ki, melynek hátterében renalis tubularis acidosis képe körvonalazódott. Ehhez később hullámzó lefolyással enteritis is társult, mely elmélyítve a már meglévő metabolikus acidosist, súlyosbította a gyermek állapotát, és megnehezítette az effektív terápiát. Fiatal életkora ellenére betegsége előrehaladott rachitissel, nephrocalcinosissal társult.
Esetünk bemutatásával a renalis tubularis acidosis problémakörét gyakorlati oldalról közelítjük meg, rámutatva a főbb tünetekre és laboratóriumi eltérésekre, sorra véve a betegség etiológiáját, patomechanizmusát, a differenciáldiagnosztikai nehézségeket és a terápiás lehetőségeket.

Alvási szokások csecsemő- és kisgyermekkorban
Szerző(k): Scheuring Noémi dr., Danis Ildikó dr., Papp Eszter dr., Németh Tünde dr., Szabó László dr.
Célkitűzés: AZ EGÉSZSÉGES UTÓDOKÉRT PROJEKT az első magyar kutatás, amely a csecsemő- és kisgyermekkori alvási problémák hátterét vizsgálta.
Betegek és módszerek: A kutatásba 0–3 éves korú gyermekek családjait (n=1164) vontuk be. Az alvási szokásokról kérdőívekben számoltak be a szülők.
Eredmények: A csecsemők, kisdedek átlagosan 3-szor alszanak naponta, de jelentősek a különbségek. A csecsemők szignifikánsan többször alszanak (3-5-ször), mint a kisdedek (általában 2-szer). A 3 év alatti kisgyerekek átlagosan
12,2±2,9 órát alszanak 24 óra leforgása alatt, és ebből átlagosan 9,5±1,7 órát éjszaka.
Következtetések: Három részes cikksorozatunkban magyar adatokat szolgáltatunk a 0-3 évesek alvási szokásairól (jelen tanulmányban: az alvás mennyiségéről, későbbiekben: az éjszakai ébredésekről és az altatásról), mely az alvászavarok diagnosztikájának kulcsát jelentheti.

A koraszülés epidemiológiája Északkelet-Magyarországon
Szerző(k): Balázs Péter dr. , Fogarasi-Grenczer Andrea, Rákóczi Ildikó, Kristie L. Foley
Célkitűzés: Magyarországon az idő előtti és az alacsony testtömegű születés aránya a 2009-es 8,7 illetve 8,4%-ról 2013-ban 9,0 illetve 8,8%-ra emelkedett. Epidemiológiai módszerekkel a jelenség lehetséges okainak
vizsgálatát végeztük el.
Betegek és módszerek: Négy északkelet-magyarországi megyében a védőnői szolgálatnál regisztrált teljes célpopuláció (n=22 235) körében 2009-2012 között, önkitöltős kérdőívekkel 73,47%-os válaszadási arányt értünk el. Adatainkat IBM-SPSS 20.0 statisztikai programmal dolgoztuk fel.
Eredmények: A szülészeti eredményeket a patológiás folyamatokon kívül biológiai (életkor, BMI-érték) kulturális és szocioökonómiai tényezők (pl. roma közösség, iskolázottság, jövedelem, településtípus, dohányzás) is befolyásolják.
Következtetések: Egészségügyi fejlesztések és programok mellett a helyzet javítását csak komplex társadalmi-gazdasági-kulturális változásokkal lehet elérni.

Raynaud-szindróma gyermekkorban
Szerző(k): Mosdósi Bernadett dr.
A Raynaud-jelenség hidegre vagy emocionális stresszre fellépő fokozott vascularis válasz, mely a kéz-, illetve lábujjak trifázisos színelváltozásaként jelentkezik. Primer Raynaud-jelenség esetén társuló betegség nem
észlelhető, szekunder Raynaud-szindróma egyéb betegséghez, leggyakrabban autoimmun betegséghez társul. A diagnózis klinikai tüneteken alapszik, de fontosak az immunológiai tesztek, és kapillármikroszkópiás vizsgálat is javasolt a társuló betegségek kizárására.

A hepcidin kettős szerepe a gyulladásos bélbetegséghez
Szerző(k): Tokodi István dr., Krónikus gyulladásos bélbetegségben gyakori a funkcionális vashiány, amely sokszor abszolút vashiánnyal is társul. Felismerése és kezelése rendkívül fontos, mert fennállása a beteg életminőségét és kognitív funkcióit jelentősen rontja. Kialakulásában központi szerepet játszanak bizonyos citokinek és akut fázis fehérjék, valamint a hepcidin. A gyulladásos bélbetegséghez társuló vérszegénységben észlelt emelkedett hepcidinszint ugyanakkor természetes védekező mechanizmusnak is felfogható. A diagnózis felállítása nem könnyű, több hematológiai paraméter egyidejű meghatározása és értékelése teszi lehetővé felismerését. Funkcionális vashiány esetén a krónikus gyulladás kezelése egyben az anaemia terápiáját is jelenti. A krónikus gyulladásos bélbetegséghez társult anaemia patomechanizmusának részletesebb megismerése mind a diagnosztika, mind a terápia területén ígéretes eredményeket hozhat a közeljövőben.

Vaszary magángyűjteményekben – A Virág Judit Galéria
Szerző(k): Hársfalvi Magdolna
A Virág Judit Galéria az egyik legnépszerűbb magyar művész, Vaszary János festményeiből rendez nagyszabású kiállítást. A reprezentatív tárlaton közel 140 magyar és külföldi magángyűjteményből származó olajfestményt mutatunk be – melyek között számos olyan mű is van, amelyet a közönség még soha nem láthatott. A kiállításra külön kiadvánnyal, programokkal, tárlatvezetésekkel készülünk.
A tárlat ingyenesen megtekinthető 2015. március 28. és április 25. között a galériában.

MGYT tagdíj összege 2022-től:

  • Nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát nem vállalnak: 3.000.- Ft/év
  • Nem nyugdíjasoknak és azon nyugdíjasoknak, akik nyugdíj mellett munkát vállalnak: 10.000.- Ft/év
Bankkártyák
simplepay
11743002-20087922
Tovább

HIRDETÉSEK

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 29
  • 30