Nyilatkozat
A csecsemő és gyermekgyógyász szakfőorvosok 2006. szeptember 15-16-án tartott országos értekezletén, amelyhez a Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium kihelyezett ülése, és az Országos Gyermekegészségügyi Intézet kapcsolódott az alábbi állásfoglalás született.A gyermekgyógyászok szakmai közössége évek óta konstruktív javaslatokban fogalmazta meg azokat a szakmát érintő tartalmi és strukturális változtatásokat, amelyeket elengedhetetlennek tart a hazai gyermekellátás hatékonyabb és a fejlődést is biztosító működése érdekében. Ezeket nem öncélúan, hanem az egészségesebb felnövekvő generáció, s ezáltal az ország versenyképességének biztosítása érdekében tettük. Ezek a javaslatok képezték a „Közös kincsünk a gyermek” nevet viselő, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által meghirdetett, prioritást élvező program alapjait.A csecsemő- és gyermekgyógyászok szakmai közössége megdöbbenten észleli, hogy a néhány hónapja elfogadott „Közös kincsünk a gyermek” program veszélyben van. Erre utalnak azok az ágazati intézkedések, amelyek nem tekintik prioritásnak a programot.Bár tudomásul vesszük, hogy az ország nehéz gazdasági helyzete átfogó intézkedéseket tesz szükségessé, amelyek hátrányosan érintik a betegellátást, nem tartjuk elfogadhatónak, hogy a rendelkezések ugyanúgy sújtják a prioritásként elfogadott szakterületeket, így a gyermekgyógyászatot is, mint az egészségügy egészét. Azt prognosztizáljuk, hogy a degressziós finanszírozási sáv megszüntetése, a 95%-ra csökkentett teljesítmény volumen korlát, a júliusi „visszanormálással” kiváltott bevételcsökkenés, az alapellátás szakmai szempontokat nem szolgáló megnövekedett adminisztrációs leterhelése, valamint az ismert költségnövelő tényezők, mint az ÁFA-emelés, energia költségek növekedése, az egészségügyi humán erőforrás kedvezőtlen helyzetének további romlása („színlelt szerződések”, munkaidő korlát be nem tartása, ügyeleti díjak rendezetlensége) olyan helyzetet teremt, amely ellehetetleníti a gyermekgyógyászat működését. Megalapozott vélekedés szerint a gyermekfekvő beteg ellátásban minimálisan 20 % bevétel kieséssel és 8-10 % költségnövekedéssel számolunk már a következő hónapok során.
A csecsemő-és gyermekgyógyászok közössége megérti a magyar egészségügy nehéz helyzetét. Azt is belátja ezért, hogy az ágazaton belüli szakterületi megkülönböztetés egymás ellen hangolhatja az egyes szakmák képviselőit. A gyermekellátásban tevékenykedő felelős vezetők továbbra is egységes rendszerben képzelik el működésüket. Bíznak abban, hogy a jövő egészséges munkaerejének biztosítása, a nemzet megmaradása érdekében a gyermekek ellátásának biztosítása kiemelt feladatot jelent, amelyet a kormányzat elismer. A Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium, a Magyar Gyermekorvosok Társasága, Országos Gyermekegészségügyi Intézet és a csecsemő- és gyermekgyógyász szakfőorvosok grémiuma az alábbiak teljesítését kéri:
1.A költséghatékonyabb gyermekegészségügyi struktúrára való áttérést a korábbi javaslatainknak megfelelően szükségesnek tartjuk és támogatjuk és továbbra is aktívan részt kívánunk venni ebben a folyamatban.
2.Közös Kincsünk a Gyermek kormányzati program végrehajtásának érdemi folytatását. Nem lehet, hogy a jövő munkaerejét ne kiemelten védje a kormány.
3.A betegellátás biztonságát veszélyeztető rendelkezéseket vonják vissza. Elsősorban a fenyegető kórházi válsághelyzet együttes és átfogó kezelése sürgető. Garantálják az összetett feladatokat ellátó gyermekegészségügyi intézmények működését. A gyermekellátásban elsősorban a prevenció érvényesülését, a neonatológiai és egyéb intenzív ellátást, az újszülött szállítást, a hemato-onkológiai betegellátást, valamint a kiemelt költségű, de sikeres szakellátást biztosítsák.
4.A szükséges változtatások csak a szakmával történt egyeztetés után kerüljenek bevezetésre. Támogatjuk a gyermekellátásban résztvevő (perinatológia, gyermeksebészet, rehabilitáció, gégészet, traumatológia) társkollégiumoknak és társaságoknak az utolsó hónapokban tett hasonló értelmű törekvéseit (lásd melléklet). Ne a „fűnyíró elv” érvényesüljön.
5.Rendezzék az ügyeleti ellátással kapcsolatos problémákat. Az egészségügyben minden ügyeletet ellátó orvos és szakdolgozó érintett. Az év utolsó 2 hónapjára a gyermekgyógyász ügyeletesek is elfogynak.
6.A munkaidő normatívák minden magyar állampolgárra egyformán vonatkozzanak.
7.A túlmunka kötelezettség, ezért finanszírozása feleljen meg az Uniós irányelveknek, és a Legfelsőbb Bíróság állásfoglalásának.
8.Kérjük a gyermekjogok érvényesítését forrás megjelöléssel.
Velence, 2006. szeptember 16.
Dr.Mészner Zsófia a Magyar Gyermekorvosok Társasága elnöke | Dr. Tulassay Tivadar a Csecsemő és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke |
Dr. Mészner Zsófia
Országos Gyermekegészségügyi Intézet főigazgatója